Домашнє насильство над жінками: як боротися і де шукати допомоги [draft]Коли сімейні стосунки тільки починаються, складно повірити в те, що ніжний і люблячий чоловік з часом може перетворитися на жорстокого тирана. Проте від фактів насильства в сім’ї не застрахована жодна людина і треба розуміти причини його виникнення та основні рекомендації до дії, якщо непоправне все ж сталося.

Що таке домашнє насильство?

Психологи це поняття розуміють як будь-які види дії на слабкішого партнера в сім’ї. Найчастіше ними стають беззахисні – жінки і діти. Проте ми звикли вважати, що домашнє насильство – це лише нанесення побоїв, тоді як насправді поняття тлумачиться ширше і багато чого може бути прихованим від очей:

 • сексуальне – передбачає примус до статевого акту жінки або дитини; приниження під час сексуальних стосунків або примус до небажаних видів сексу;
 • емоційне – виражається в постійних погрозах (залишити сім’ю, побити або вбити жінку або дитину, вияв зневаги, приниження, патологічні ревнощі);
 • економічне – заборона на роботу поза домом, відмова давати гроші, відбирання грошей у членів сім’ї або умисне приховання власних грошових коштів;
 • фізичне – найпоширеніше. Сюди входить не лише нанесення тілесних ушкоджень, але й псування предметів інтер’єру. Будь-яке рукоприкладство, навіть якщо воно не привело до травм, вважається фізичним насильством.

Унаслідок чого люблячий чоловік перетворюється на домашнього тирана? Домашнє насильство так само, як інші психологічні поняття, має свої причини.
Багато хто вважає, що підняти руку на жінку може тільки брутальна і малоосвічена людина. Проте є багато прикладів, коли штурхани або ляпаси дружині або дітям дають освічені й виховані люди. Чому це відбувається? З психологічної точки зору чоловікові необхідно постійно самостверджуватися. Якщо він не може відстояти свою позицію словесно, то вдається до застосування сили. Однак і це відбувається далеко не з усіма. Дружина і діти стають жертвами лише у тому випадку, якщо чоловік не зміг знайти гідного супротивника або злякався його, і вирішив піти легшим шляхом і підвищити самооцінку в такий ганебний спосіб.

Як розпізнати домашнього тирана?

Є низка ознак, за якими можна визначити, що за певних життєвих умов та несприятливого збігу обставин, чоловік може стати причиною моральних і фізичних травм своїх близьких.

 • Презирство. Чоловік не поважає думку дружини і не цікавиться її діяльністю. Більше того, вважає її абсолютно непотрібною, про що і говорить прямо.
 • Брутальне кепкування, вияв сарказму, цинізму і зневаги.
 • “Нездорове” спілкування з дружиною і дітьми. Винятково наказовий тон, постійна критика.
 • Патологічні й безпричинні ревнощі.
 • Примус дружини до діяльності, яка може завдати пряму шкоду її здоров’ю.
 • Пряма словесна агресія.
 • Заборона користуватися телефоном або іншими засобами комунікації та виходити на вулицю.
 • Прагнення брати участь у всіх сферах життя і приймати рішення тільки на власний розсуд.

Що робити, якщо Ви піддалися насильству?

Це може видатися неймовірним, але деякі жінки звинувачують у тому, що сталося, винятково себе і не збираються звертатися по допомогу. Проте якщо це не припиниться, Ви ризикуєте потрапити у більш небезпечне положення, яке призведе до прямої загрози Вашому здоров’ю або навіть життю.Насамперед треба усвідомити, що таке поводження є відхиленням від норми, а Ви повинні мати почуття власної гідності й наважитися на розлучення з людиною, яка абсолютно Вас не поважає. Проте без сторонньої допомоги тут, на жаль, не обійтися. Є декілька інстанцій, куди можна звернутися по медичну, психологічну і юридичну допомогу у випадку вчинення домашнього насильства. На офіційних сайтах є відповідні форуми, які можуть надати також анонімну допомогу:

 • дільничний інспектор поліції;
 • кримінальна поліція у справах неповнолітніх;
 • центр соціальної служби для сім’ї дітей та молоді;
 • управління у справах сім’ї молоді та спорту;
 • Міжнародний жіночий правозахисний центр.

Головне – перебороти в собі страх і залишки любові до цієї людини і дозволити собі розпочати життя з чистого аркуша.


Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Луцьк, Рівне, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Дрогобич, Калуш, Ужгород, Виноградів, Стрий, Самбір, Коломия, Черкаси, Житомир, Біла Церква, Жовква, Полтава, Кам'янець-Подільський, Золочів, Червоноград, Харків, Хуст, Дубно, Надвірна, Ковель, Чернігів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *