Що таке технологія блокчейн простими словами [draft]Останнім часом користувачі мережі Інтернет стали все частіше стикатися з новим терміном – “технологія блокчейн”. Багатьом він ні про що не говорить, і лише деякі добре знайомі з цим поняттям. Особливо воно відоме майнерам, які займаються здобиччю криптовалют. У перекладі blockchain означає “ланцюг блоків”, а ось що таке блокчейн простими словами? Де використовується ця технологія, як вона працює і які її достоїнства? Це і належить з’ясувати в цій статті.

Що таке блокчейн?

Говорячи простими словами, блокчейн є розподіленою базою даних, в якій облаштування зберігання не пов’язані із загальним сервером. У цій базі даних зберігається ланцюг впорядкованих записів, який постійно збільшується. Ці записи носять назву блоків. Кожен запис (блок) має посилання на попередню і мітку про час створення.

За рахунок шифрування користувачі мають можливість міняти виключно ті частини ланцюга блоків, якими “володіють”. Іншими словами, вони мають закриті ключі, які потрібні для запису у файл. Окрім цього, кодування є гарантом синхронізації копій розподіленого ланцюга блоків у кожного користувача.

Простий приклад
Щоб краще зрозуміти технологію блокчейн, варто пояснити її суть ще більше простими словами. Для цього можна привести як приклад цифрову історію хвороби. Запис в ній зіставляється з блоком. У записі історії хвороби, як і блоці за технологією блокчейн, є присутнім час і дата внесення. Змінити такий запис не можна, оскільки це заборонено законом. Дати діагностики, лікування і іншого повинні в точності відповідати реальним даним. До записів історії хвороби має доступ той, хто їх робить, тобто, лікар. Крім того, вони доступні і самому пацієнтові.

Так само йде справа в розподільній базі даних блокчейн. Доступ до блоку з ланцюга має його творець і користувач, у якого буде секретний ключ. Таким чином, можна сказати, що технологія, дуже схожа на блокчейн, використовується навіть в медичній базі даних.

Як працює технологія блокчейн?

Нерідко технологію блокчейн іменують “Інтернетом цінностей” і багато хто вважає це непоганою метафорою. Будь-який користувач може розмістити інформацію в мережі

Інтернет, а інша людина знайти її і прочитати. Тобто, у будь-якого користувача є доступ до тієї або іншої інформації, причому у будь-якій точці світу.

Завдяки ланцюгу блоків можна відправляти файл з системи блокчейн куди завгодно. Щоб отримати доступ до блоку, потрібний закритий ключ, який створений по криптографічному алгоритму. Якщо передати цей ключ іншій особі, по суті, віддаються гроші, що зберігаються на певній ділянці ланцюга блоків.

Якщо розглядати технологію блокчейн з точки зору майнинга криптовалюти, секретний ключ застосовують, щоб отримати доступ до адрес, де зберігаються биткоини. Завдяки цьому здійснюється функція реєстрації переказу грошових коштів, що при операціях із звичайною електронною валютою покладено на банки.

Також за допомогою технології блокчейн вдається здійснити ще одну досить важливу функцію, яка полягає в установці довірчих стосунків і підтвердженні достовірності особи. Йдеться про те, що ніхто не має права змінити ланцюг блоків без конкретних ключів. Звичайно, їх можуть вкрасти, проте захистити декілька рядків коду в комп’ютері можна без істотних витрат.

Яким у результаті можна зробити висновок з приводу роботи технології блокчейн? Головні функції, які покладені на банківські організації (перевірка особистих даних клієнта і реєстрація угод) ланцюга блоків на комп’ютері виконують точніше і швидко.

Достоїнства

Якщо розглядати особливості технології blockchain при роботі за комп’ютером, можна зробити висновок, що вона має ряд переваг, серед яких виділяються наступні :

  1. Відсутність центрального сервера – база даних розділена на усіх учасників, що означає складність її злому, а якщо це і станеться, інші копії вмить відмовлять в змінах, які внесені в одному або декількох екземплярах.
  2. Кожен користувач має в розпорядженні повну копію бази даних, яка містить увесь ланцюг операцій в закодованому виді.
  3. Кожен користувач може відстежувати будь-які операції, здійснювані з даними за технологією блокчейн, – система відрізняється повною прозорістю.
  4. Дані у базу, яка організована за технологією блокчейн, додаються у формі нових блоків, а рішення про їх додавання погоджують з користувачами – якщо узяти як приклад майнинг (здобич) биткоинов, то нова одиниця криптовалюти (новий блок ланцюга) перевіряється іншими майнерами, а потім тільки додається у базу даних.
  5. Якщо будуть зроблені спроби незаконно внести у базу даних, яка грунтована на технологіях блокчейн, змінах, вони будуть присічені після порівняння з копіями (вони зберігаються у інших користувачів системи).

Варто відмітити, що зламати або підробити базу даних, яка створена за технологією блокчейн, практично неможливо. І в цьому заслуга децентралізації і копіювання інформації величезна кількість разів.

На замітку! У цьому розподілена база даних блокчейн схожа з ДНК в клітинах людського організму. Елементів ланцюга множина, кожна ланка несе в собі повноцінну інформацію, а збої в окремих копіях легко виявляються і усуваються.

Приклади використання blockchain

Розподільну базу даних, створену за технологією блокчейн, спочатку зіставляли з банківською системою. Таким чином, розробки з її застосуванням використовуються, як правило, в області фінансового обліку.

Крім того, існує додаток, який створює цифрові видання, що підтверджують достовірність і авторство. Досить часто на базі технології blockchain засновують системи для голосування в режимі онлайн. Також блокчейн використовують для створення багатьох соціальних мереж.

У операціях, де фігурують цінні метали, технологія blockchain теж знаходить своє застосування. Крім того, вона використовується в енергетиці, з метою регулювання і контролю ланцюга постачань. Ця база даних вважається зручною і простою у використанні, тому її хочуть впровадити в державне управління і охорону здоров’я багатьох країн, щоб спростити різні бюрократичні процедури.

У деяких містах Росії засновані декілька компаній, що займаються розробкою програмного забезпечення за технологією blockchain.

Звичайно, технологія блокчейн відносно нова, тому вона викликає велику кількість суперечок. Відразу після появи цієї технології знайшлася безліч її супротивників і прибічників. Незважаючи на те, деякі користувачі знайшли в технології blockchain недоліки, вони не можуть не погодитися, що цей важливий винахід за останні декілька десятків років. Таке технологічне нововведення цілком здатне повністю перевернути фінансову сферу, а також інші сфери життя людини.

Блокчейн і биткоин

Криптовалюту не можна назвати звичайними грошима. Швидше, це аналог золота, тільки на просторах інтернету. Найпоширенішим видом криптовалюти є биткоин. Користувачі отримують криптовалюту шляхом майнинга, тобто здобичі в мережі Інтернет. Але це не так вже і просто. Майнери повинні оснастити свій комп’ютер усім необхідним, придбати потужне устаткування, на яке доведеться витратити немало реальних грошей.

У чому зв’язок биткоина і блокчейн? Річ у тому, що ця криптовалюта є продуктом, створеним на основі цієї технології. Здобич биткоинов здійснюється шляхом пошуку і розшифровки блоку ланцюга.

Деякі вважають, що криптовалюта є випробувальним полігоном для блокчейна. В даному випадку не має значення, що буде дальший з bitcoin. Він є “пробним пухирем”, з технічною стороною якого все у повному порядку. І якщо він лопне, причина буде не в недоліках технології блокчейн, а зовсім в іншому.

Прикладами роботи блокчейн в системі биткоинов є наступні:

  • транзакції підписуються блоками;
  • періодично додаються нові блоки відповідно до певного алгоритму – для випуску нового биткоина (блоку) вимагається відшукати хеш;
  • майнери можуть генерувати величезну кількість операцій за секунду;
  • операція підтверджується лише після того, як з’являться нові блоки.

На цій же базі створені і інші види криптовалют. Цю технологію можна було б використати навіть у разі визнання віртуальних цифрових монет державою. Якщо це і станеться, то не зараз, а в майбутньому. А сьогодні доводиться лише спостерігати, що буде з криптовалютой. Варто відмітити, що биткоин добувати з кожним роком все важче, тому майнери подумують над початком здобичі іншого виду цифрових грошей.

Відео про технологію блокчейн звичною мовою

Для систем, де існує вірогідність шахрайства і вимагається зберегти інформацію, блокчейн підходить ідеально. Крім того, ця технологія ідеальна для всього, на що витрачають великі суми грошей. Саме у захищеності, надійності і безпеці полягають її головні переваги.

Звичайно, розповісти звичною мовою про те, що таке технологія блокчейн, досить складно. Враховуючи терміни, незнайомі простому користувачеві, розібратися з цим непросто. Можливо, суть технології блокчейн стане зрозуміліша, якщо подивитися відео про технологію блокчейн.


Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Луцьк, Рівне, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Дрогобич, Калуш, Ужгород, Виноградів, Стрий, Самбір, Коломия, Черкаси, Житомир, Біла Церква, Жовква, Полтава, Кам'янець-Подільський, Золочів, Червоноград, Харків, Хуст, Дубно, Надвірна, Ковель, Чернігів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *