Що робити, якщо розбився градусник в квартирі? [draft]Випадково розбитий градусник, з якого витекла ртуть, здатний викликати дуже серйозні проблеми. Важливо розуміти, що таке НС не можна відносити до категорії рядових, оскільки у більшості випадків він потребує виклику спеціальної групи МНС, здатної правильно зібрати і утилізувати небезпечний метал. Будь-які інші дії можуть призвести до сумних наслідків, адже не до кінця зібрана ртуть, наприклад, коли кульки загубилися у ворсі килима, опинилися в щілинах підлоги або інших важкодоступних місцях, стає джерелом виділення отруйної пари, у великій концентрації здатної призвести до летального кінця. У чому небезпека ртуті з термометра? Що робити, якщо розбився градусник у квартирі? Давайте розбиратися!

Небезпека розбитого градусника

Звичайно, інтоксикація, що призводить до смерті, можлива тільки при вдиханні людиною відразу 2,5 г пари ртуті. З іншого боку, на випар одного грама цього рідкого металу необхідно декілька місяців. Це означає, що одна ледве помітна кулька ртуті з градусника, яка не була знайдена під час прибирання в квартирі, може перетворитися на джерело забруднення повітря всього приміщення. Виявляються не лише симптоми отруєння ртуттю, але й серйозніші наслідки:

 • порушення роботи центральної нервової системи;
 • порушення роботи внутрішніх органів (переважно нирок);
 • розвиток пневмонії;
 • ураження серцево-судинної системи;
 • збільшення навантаження на щитовидну залозу, підвищення температури та інші ознаки отруєння організму.

Небезпека випадково розбитого градусника багаторазово посилюється, якщо винуватцями події виступили діти, які просто приховали від батьків цей факт. Якщо вони, злякавшись, просто зметуть осколки приладу і кульки ртуті під килим, важкого отруєння всіх домочадців не уникнути.

Важливо! Це пояснює, чому термометри повинні зберігатися в надійних місцях, а діти неодноразово попереджені про те, що про розбитий прилад треба повідомляти негайно: батькам або в службу МНС.

Чого не можна робити, якщо розбили градусник?

Фахівці аварійних служб добре усвідомлюють, що багато громадян недооцінюють можливі ризики і беруться за самостійне прибирання квартири та ліквідацію наслідків розбитого ртутного градусника. Це змушує представників МНС публікувати рекомендації, які допомогли б знизити можливу шкоду здоров’ю потерпілих.

Важливо! Ртуть, що витекла, категорично заборонено прибирати голими руками, викидати ртутні кульки з термометра в сміттєпровід або каналізацію. Не підлягає такій утилізації і банка з марганцівкою, яку необхідно використати для збору рідкого металу. Також заборонено прибирати ртуть віником або пилососом (у тому числі миючим). Будь-який одяг або взуття, що контактувало з ртуттю, підлягає здачі в МНС. Його не можна прати або провітрювати, щоб потім знову використовувати за призначенням.

Правила утилізації ртуті

Що ж робити, якщо не можна зателефонувати в МНС? У такій ситуації залишається самостійно прибирати розбитий термометр, але робити це необхідно згідно з інструкцією:

 • Щойно ми переконалися: градусник розбився, а кульки ртуті виявилися на підлозі, негайно виводимо всіх мешканців квартири (людей і домашніх тварин) з приміщення і щільно закриваємо двері.
 • Перед ліквідацією наслідків необхідно приготувати насичений розчин марганцівки і помістити його у банку (підійде скляна трилітрова з капроновою кришкою, яка щільно закривається). Крім банки з марганцівкою, нам знадобиться 2 аркуші паперу, шприц (альтернативний варіант – медична груша), декілька грудочок вати, шило, ліхтарик і скотч (також підійде ізоляційна стрічка або медичний пластир).
 • Підготовка екіпіровки для захисту організму. Взуваємо закрите гумове взуття (його згодом доведеться викинути) або надягаємо на кожну ногу по декілька поліетиленових пакетів. Ще одним обов’язковим атрибутом стане мокра марлева пов’язка для захисту обличчя, а також гумові рукавички.
 • У “спецодягу”, із заздалегідь підготовленою банкою та інструментами заходимо до квартири і прямо біля входу, на порозі, розміщуємо змочену в марганцівці ганчірку. Зачиняємо двері та відчиняємо вікно.
 • За допомогою двох аркушів паперу збираємо осколки і видимі кульки ртуті з градусника. Заздалегідь можна об’єднати маленькі кульки у декілька великих (вони зливаються при зіткненні). Як підручні засоби можна застосовувати ватні валики. Наша головна мета – зібрати все, що збирається, у банку з марганцівкою.
 • Далі необхідно зібрати найбільш дрібні кульки ртуті. Для цього знадобиться використати скотч, який можна приклеювати безпосередньо на ті ділянки підлоги, де помічені сліди рідкого металу. У важкодоступних місцях (щілини в підлозі), можливо, зручнішим і дієвішим інструментом буде шприц або медична груша. Згодом скотч, шприц і вату необхідно також помістити у банку з марганцівкою.

 • Важливо виявити інші можливі місця, куди могли закотитися кульки ртуті з розбитого градусника. За допомогою ліхтарика необхідно оглянути всі доступні погляду щілини, у тому числі заглянути за плінтуси (можливо, для цього їх доведеться демонтувати). Промінь світла, що йде від ліхтарика, знайде відображення в кульках металу, кожен з яких повинен опинитися у банці з марганцівкою.
 • Якщо все зібрано, банку з розчином і ртуттю щільно закривають кришкою, а місце в квартирі, де розбився ртутний градусник, ретельно миють розчином марганцівки. Додатко слід обробити поверхню мильно-содовим розчином.
 • Не залишаючи кімнати, знімаємо одяг, маску, рукавички, взуття, збираємо все це в спеціальний пакет і щільно його зав’язуємо. Пакет не можна викидати, оскільки він підлягає здачі в МНС.
 • Залишаємо приміщення і набираємо номер телефону служби МНС з метою дізнатися, де приймають банки та інші ємності з небезпечним вмістом.
 • Щоб уникнути отруєння парами ртуті обов’язково приймаємо душ і прополіскуємо рот содовим розчином.
 • У випадку появи ознак отруєння організму парами ртуті (підвищення температури, нудота і т. ін.) негайно зверніться до лікаря.

Усе вищеперелічене необхідно зробити гранично акуратно, але швидко. Після прибирання квартири від залишків ртуті її доведеться ізолювати від відвідувачів як мінімум на тиждень. Весь цей час у кімнаті доведеться проводити регулярні провітрювання повітря і неодноразово мити підлогу, де знаходилася ртуть. Звичайно, самостійна ліквідація наслідків такої аварії не гарантуватиме повне позбавлення від ртуті. Внаслідок цього доцільно викликати фахівців, які обов’язково проведуть виміри концентрації пари ртуті в приміщенні та всій квартирі. Якщо залишки ртуті є присутніми, взяті проби повітря покажуть і міру забруднення ртуттю, і місце можливого розміщення незнайдених кульок рідкого металу з термометра.


Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Луцьк, Рівне, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Дрогобич, Калуш, Ужгород, Виноградів, Стрий, Самбір, Коломия, Черкаси, Житомир, Біла Церква, Жовква, Полтава, Кам'янець-Подільський, Золочів, Червоноград, Харків, Хуст, Дубно, Надвірна, Ковель, Чернігів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *