Що робити, якщо розбився градусник в квартирі [draft]Випадково розбитий градусник, з якого витекла ртуть, здатний викликати дуже серйозні проблеми. Важливо розуміти, що таке ЧП не можна відносити до категорії рядових, оскільки у більшості випадків воно зажадає виклику спеціальної групи МНС, здатної правильно зібрати і утилізувати небезпечний метал. Будь-які інші дії можуть привести до сумних наслідків, адже не до кінця зібрана ртуть, наприклад, коли кульки загубилися у ворсі килима, опинилися в щілинах підлоги або інших важкодоступних місцях, стає джерелом виділення отруйної пари, у великій концентрації здатних привести до летального кінця. У чому небезпека ртуті з термометра? Що робити, якщо розбився градусник в квартирі? Давайте розбиратися!

Небезпека розбитого градусника

Звичайно, інтоксикація, що призводить до смерті, можлива тільки при вдиханні людиною відразу 2,5 грами пари ртуті. З іншого боку, на випар усього одного грама цього рідкого металу необхідно декілька місяців. Це означає, що всього одна ледве помітна кулька ртуті з градусника, який не був знайдений під час прибирання в квартирі, готова перетворитися на джерело забруднення повітря усього приміщення. А це викликає не лише симптоми отруєння ртуттю, але і серйозніші наслідки :

 • порушення роботи центральної нервової системи;
 • порушення роботи внутрішніх органів (головним чином, бруньок);
 • розвиток пневмонії;
 • поразка серцево-судинної системи;
 • збільшення навантаження на щитовидну залозу, підвищення температури і інші ознаки отруєння організму.

Небезпека випадково розбитого градусника багаторазово зростає, якщо винуватцями події виступили діти, які просто приховали від батьків цей факт. Якщо вони, злякавшись, просто заметуть осколки приладу і кульки ртуті під килим, важкого отруєння усіх домочадців не уникнути.

Важливо! Це пояснює, чому термометри повинні зберігатися в надійних місцях, а діти неодноразово попереджені про те, що про розбитий прилад треба повідомляти негайно : батькам або в службу МНС.

Що не можна робити, якщо розбили градусник

Фахівці аварійних служб прекрасно усвідомлюють те, що багато громадян недооцінюють можливі ризики і беруться за самостійне прибирання квартири і ліквідацію наслідків ртутного градусника, що розбився. Це змушує представників МНС публікувати всілякі рекомендації, які допомогли б понизити можливий збиток здоров’ю потерпілих.

Важливо! Ртуть, що витекла, категорично заборонено прибирати голими руками, викидати ртутні кульки з термометра в сміттєпровід або каналізацію. Не підлягає такій утилізації і банка з марганцівкою, яку необхідно використати для збору рідкого металу. Також заборонено прибирати ртуть віником або пилососом (у тому числі миючим). Будь-який одяг або взуття, що контактувало з ртуттю, підлягає здачі в МНС. Її не можна стирати або провітрювати, щоб після знову використати за призначенням.

Правила утилізації ртуті

Що ж робити, якщо подзвонити в МНС не представляється можливим? У такій ситуації залишається самостійно прибирати розбитий ртутний термометр, але робити це необхідно згідно наступної інструкції:

 • Як тільки ми переконалися, що градусник розбився, а кульки ртуті виявилися на полу, негайно виводимо усіх мешканців квартири (людей і домашніх тварин) з приміщення і щільно закриваємо двері.
 • Перед ліквідацією наслідків необхідно приготувати насичений розчин марганцівки і помістити його у банку (підійде скляна трилітрова з капроновою кришкою, що щільно закривається). Окрім банки з марганцівкою нам знадобиться 2 аркуші паперу, шприц (альтернативний варіант – медична груша), декілька грудочок вати, шило, ліхтарик і скотч (також підійде ізоляційна стрічка або медичний пластир).
 • Наступний етап – підготовка екіпіровки для захисту організму. Взуваємо закрите гумове взуття (її згодом доведеться викинути) або, за відсутності такої, одягаємо на кожну ногу по декілька поліетиленових пакетів. Ще одним обов’язковим атрибутом стане мокра марлева пов’язка для захисту особи, а також гумові рукавички.
 • У “спецодягу”, із заздалегідь підготовленою банкою і інструментами заходимо в квартиру і прямо біля входу на порозі розміщуємо змочену в марганцівці ганчірку. Закриваємо двері і відкриваємо вікно.
 • За допомогою двох листів паперу збираємо осколки і видимі кульки ртуті з градусника. Заздалегідь можна об’єднати маленькі кульки декілька великих (вони зливаються при зіткненні). В якості підручних засобів можуть застосовуватися валики з вати. Наша головна мета – зібрати все, що збирається, у банку з марганцівкою.
 • На наступному етапі необхідно зібрати найбільш дрібні кульки ртуті. Для цього знадобиться використати скотч, який можна приклеювати безпосередньо на ті ділянки підлоги, де помічені сліди рідкого металу. У важкодоступних місцях (щілини в підлозі), можливо, зручнішим і дієвішим інструментом буде шприц або медична груша. Згодом і скотч, і шприц, і вату необхідно також помістити у банку з марганцівкою.

 • Далі слід виявити інші можливі місця, куди могли закотитися кульки ртуті з розбитого градусника. За допомогою ліхтарика необхідно вивчити усі доступні погляду щілини, у тому числі заглянути за плінтуси (можливо, для цього їх доведеться демонтувати). Промінь світла, що йде від ліхтарика, знайде відображення в кульках металу, кожен з яких зрештою повинен опинитися у банку з марганцівкою.
 • Якщо все зібрано, банка з розчином і ртуттю щільно закривається кришкою, а місце в квартирі, де розбився ртутний градусник, ретельно вимивається розчином марганцівки. Додатково рекомендується обробити поверхню мильно-содовим розчином.
 • Не покидаючи кімнати, знімаємо одяг, маску, рукавички, взуття, збираємо усе це в спеціальний пакет і щільно його зав’язуємо. Пакет не можна викидати, оскільки він підлягає здачі в МНС.
 • Покидаємо приміщення і набираємо телефон служби МНС з метою дізнатися, де приймаються банки і інші ємності з небезпечним вмістом.
 • Щоб уникнути отруєння парами ртуті обов’язково приймаємо душ і прополіскуємо рот содовим розчином.
 • При появі ознак отруєння організму парами ртуті (підвищення температури, нудота і т. п.) негайно звертаємося до лікаря.

Усе вищеперелічене необхідно зробити гранично акуратно, але досить швидко. Після прибирання квартири від залишків ртуті його доведеться ізолювати від відвідувачів мінімум на тиждень. Весь цей час в кімнаті доведеться проводити регулярні провітрювання повітря і неодноразово мити підлогу, де знаходилася ртуть. Звичайно, самостійна ліквідація наслідків такої аварії не гарантуватиме повне позбавлення від ртуті. Внаслідок цього фахівці рекомендують викликати фахівців, які обов’язково проведуть виміри концентрації пари ртуті в приміщенні і усій квартирі. Якщо залишки ртуті є присутніми, узяті проби повітря покажуть і міру забруднення ртуттю, і місце можливого розміщення незнайдених кульок рідкого металу з ртутного термометра.

Відео

Як правильно виконати прибирання небезпечної рідини з ртутного градусника, які дії треба зробити власникам будинку, в приміщеннях якого можуть знаходитися залишки токсичної речовини, до яких наслідків може привести таке забруднення кімнати – на усі ці і багато інших питань відповість наступне відео:


Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Луцьк, Рівне, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Дрогобич, Калуш, Ужгород, Виноградів, Стрий, Самбір, Коломия, Черкаси, Житомир, Біла Церква, Жовква, Полтава, Кам'янець-Подільський, Золочів, Червоноград, Харків, Хуст, Дубно, Надвірна, Ковель, Чернігів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *